skip to Main Content

BIG WIG WINNERS 2017

Thank you for all that joined us at the 2017 Big Wigs
and a special thanks to our wonderful sponsors. 

Thank You to Our Sponsors

logo_StatesmanMedia_horizontal_color
Q1Media_Logo_Offical_Hor-2015-(1)
CG_IM_Logo-1
LW-LOGO
NCM LOGO Grey_With Tag_HORIZONAL
TG-35yr-Logo-v3
idealitylogo
preview-full-gsdm-hi-res-logoweb

The Biggest Wig
Nancy Ryan

WINNERS

Unsung Hero
Matt Cervantes – GSD&M

Best Promotional Merchandise Rep
Michael Worthington – Classis Forms and Products

Best Newspaper Rep
Sharon Woodard – Austin Business Journal

Best Magazine Rep
Kim Todd – Texas Monthly

Best Outdoor Rep
Cynthia McGuineas – Reagan Outdoor Advertising

Best Television Rep
Melanie Cottier – KVUE
Linda Goodfellow – KXAN

Best Radio Rep
Karen Aalund – KUT/KUTX

Best Traffic Coordinator
DeeDee Camozzi – Sanders\Wingo

Best Cinema Rep
Stephenie Hatch – NCM

Best Media Planner
Amy Solberg– Sanders\Wingo

Best Media Buyer
Kathy Hoinski – Sherry Matthews Advocacy Marketing

Best Receptionist
Scharlotte Storey – GSD&M

Most Likely to be My Boss in 10 Years
Jill Prentice – T3

Best Large Format Company
API

Best Exhibitor Rep
Laurie Christensen – Xtreme Xhibits

Best Paper Company
Clampitt Paper

Best Paper Rep
Jessica Phillips – Clampitt Paper

Best Printing Company
Capital Printing

Best Printer Rep
Mickey Brosseau –Capital Printing

Best Commercial Producer
Kyle Mitchell – GSD&M

Best Sound Editor
Shayna Brown – Chez Boom Audio

Best Video Producer
Chris McInroy – T3

Best Content Writer
Bonnie Rohan – T3

Best Talent Agent
Elaine Petralli – Proof Advertising

Best Digital Content Producer
Mystie Pineda – GSD&M

Best Digital Producer
Amanda Traversi – GSD&M

Best Digital Rep
Carlos Casas- De la Garza – Q1 Media

Best IT Support
Chris Frentz – GSD&M

Educator of the Year
Will Chau – GSD&M

PAST WINNERS

Educator of the Year
Will Chau
Austin Creative Department

Best Digital REP
James McNeal
KXAN

Best Digital Content Producer
Amanda Norton
McGarrah Jessee

Best Talent Agent
Elaine Pertalli
Proof Advertising

Best Video Producer
Adriane Weast
GSD&M

Best Sound Editor
Corey Roberts
Pony Sound

Best Commercial Producer
Vicki Russell
Proof Advertising

Best Printer Rep
Tim Wilson
TWG+

Best Printing Company
The Whitley Group (TWG+)

Best Paper Rep
Jessica Phillips
Clampitt Paper

Best Paper Company
Clampitt Paper

Best Exhibitor Rep
Laurie Christianson
Xtreme Xhibits

Best Large Format Company
Rye Clifton
Austin Photo Imaging (API)

Best Receptionist
Tammy Holmes
GSD&M

Best Media Buyer
Lauren Geoffroy
Latin Works

Best Media Planner
David Neilson
GSD&M

Best Traffic Coordinator
DeeDee Camozzi
SandersWingo

Best Radio Rep
Martha Iglehart
Spirit 105.9

Best Television Rep
Jaime Lewis & Layne Bruner
KXAN, KNVA, & KBVO

Best Outdoor Rep
Sarah Teeter
Reagan Outdoor

Best Magazine Rep
Ashley Beall
Tribeza

Best Newspaper Rep
Kathy Enfinger
The American Statesman

Best Promotional Merchandise Rep
Vicki Buck
Beehive specialty

Unsung Hero
Melody Parsons
LatinWorks

The Biggest Wig
Carmen Graf
GSD&M

The Biggest Wig
Christy Kranik
LatinWorks

Unsung Hero
Marci Rogers
GSD&M

Best Promotional Merchandise Rep
Audrey Rosales
Beehive Specialty

Best Newspaper Rep
Amy Carter
Austin Business Journal

Best Magazine Rep
Pat Niekamp
Texas CEO Magazine

Best Outdoor Rep
Ben Van Horn
Reagan Outdoor

Best TV Rep
Lisa Smith
LXAN, KNVA, KBVO

Best Radio Rep
Tracy Uschan
Clear Channel

Best Traffic Coordinator
Ryan Abbas
Sherry Mathews Advocacy Marketing

Best Media Planner
Matt Kleinick
Proof Advertising

Best Media Buyer
Krystal Wright
Sherry Mathews Advocacy Marketing

Best Receptionist
Claire Ginocchio
Proof Advertising

Most likely to be My Boss in 10 Years
Victoria Huffines
LatinWorks

Best Large Format Company
Thomas Reprographics

Best Exhibitor Rep
Laurie Christianson
Xtreme Xhibits

Best Paper Company
Clampitt Paper

Best Paper Rep
Jessica Phillips
Clampitt Paper

Best Printing Company
TWG/The Whitley Group

Best Printer Rep
Pam Wilson
TWG/The Whitley Group

Best Commercial Producer
Vicki Russell
Proof Advertising

Best Sound Editor
Shayna Brown
Tequila Mockingbird

Best Video Producer
Vicki Russell
EnviroMedia

Best Copy Writer
Wally Williams
Sherry Mathews Advocacy Marketing

Best Talent Agent
James D. Boyle
The Atherton Group (TAG)

Best Digital Content Producer
Graham Lambertson
Proof Advertising

Best Digital Producer
Matt Morris
Proof Advertising

Best Digital Rep
James McNeal
KXAN, KNVA, KBVO

Educator of the Year
Sean Thompson
LookThinkMake

Ad Person of the Year
David Henke
Proof Advertising

Best Office Manager
Claire Ginocchio
Proof

Best Exhibitor Rep
Laurie Christensen
Xtreme Xhibits by Skyline

Best Promotional Merchandise Rep
Jim Strickland
HALO Branded Solutions

Best Print Media Rep
Ashley Beall
Tribeza

Best Print Media Rep
Kathleen Evans
Texas Monthly

Best Print Media Rep
Kim Todd
Texas Monthly

Best Media Buyer
David Buck
Proof

Best TV Sales Rep
C J Geoffroy
KVUE

Best Online Sales Rep
Brianda Chapa
LIN Media Austin/KXAN/KNVA/KBVO

Best Outdoor Rep
Coy West
Reagan National Advertising

Best Radio Sales Rep
Marc Hoenig
ESPN Austin

Best Social Media Guru
Scott Staab
Proof

Best Blogger
Addie Broyles
Austin American-Statesman

Best Talent Agent
Alison Upton
db Talent

Best Video Producer
Vicki Russell
Proof

Best Sound Editor
Shayna Brown
Tequila Mockingbird

Best Digital Programmer
Kim Faulkner
GSD&M

Best Print Company
The Whitley Group/TWG

Best Paper Company
Clampitt Paper

Best Account Manager
Skye Duster
Proof

Best Marketing Director
Evan Jenkins
Tiff’s Treats

Best Publicist
Elain Garza
Giant Noise

Best Production Manager
Nancy Kirsch
Proof

Most Creative Accountant
Lynn Dobson
Proof

Most Likely to be my Boss in 10 Years
Dani Thibodeau
LatinWorks Marketing

Best Educator
Mary Ann Stutts
Texas State University – San Marcos

Biggest Wig of All
Jay Russell
GSDM

Educator of the Year
Mary Ann Stutts
Texas State University

Most Likely to be My Boss in 10 Years
Lucas Lane
McGarrah Jessee

Best TV Rep
Jessica Mason
Univision

Best Sound Editor
Shayna Brown
Tequila Mockingbird

Best Receptionist
Susan Sullivan
Sherry Matthews Advocacy Marketing

Best Radio Rep
McKenna Madget
Clear Channel

Best Promotional Merchandise Rep
Frank Garza
Vamos Marketing

Best Printer Rep
Kevin Cassis
TWG+

Best Paper Rep
Jessica Phillips
Clampitt Paper

Best Outdoor Rep
Karen Goumakos
Reagan National Advertising

Best Online Rep
Betty Dunn
KVUE TV

Best Newspaper Rep
Siobhan McKillop
Austin American-Statesman

Best Media Buyer
Chloe King
LatinWorks

Best Magazine Rep
Ashley Beall
Tribeza

Best Intern
Alyssa Pugh
T3

Best Exhibitor Rep
Laurie Christensen
Xtreme Xhibits by Skyline

Back To Top